Kancelaria Radców Prawnych Dobrut w Koninie
radca adwokat konin

Wygrana Frankowiczów przed TSUE

W dniu 15 czerwca 2023 r. TSUE ws C -520/21 wydał wyrok, w którym wyraźnie stanął po stronie Frankowiczów. TSUE stwierdził, że w przypadku nieważności umowy kredytu, roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, albo nawet waloryzacja kapitału kredytu. Stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Tym samym banki nie mają prawa do takich roszczeń.
Konsekwencją orzeczenia TSUE korzystnego dla Frankowiczów, będzie zapewne udzielanie przez sądy w Polsce szerszej ochrony konsumentów i uwzględnianie wniosków w trybie postępowania zabezpieczającego o wstrzymanie obowiązku uiszczania dalszych rat. Dla zapewnienia konsumentom pełnej ochrony w przypadku dochodzenia roszczeń z tytułu umowy kredytu nieważnej z powodu umieszczenia w niej przez bank klauzul niedozwolonych. Wnioski o udzielenie zabezpieczenia powinny być przez sądy uwzględniane, nawet w przypadku, gdy konsument nie spłacił kwoty udzielonego kapitału. Praktyka ta najpewniej skłoni banki do poszukania sposobu szybkiego rozliczenia się z Frankowiczami z tytułu nieważnych umów kredytu, bowiem przestaną uzyskiwać środki pieniężne z tych umów.
Konsekwencją orzeczenia będzie z pewnością wzrost pozwów Frankowiczów przeciwko bankom.
Jeżeli masz kredyt we frankach i szukasz rzetelnej kancelarii, która Cię przez ten spór poprowadzi krok po kroku, to skontaktuj się z nami. Chętnie zajmiemy się Twoją sprawą.

Wygrana Frankowiczów przed TSUE
Udostępnij:
Przewiń na górę