Kancelaria Radców Prawnych Dobrut w Koninie
radca adwokat konin

Rezygnacja z wycieczki bez kosztów- kiedy?

W momencie zakupu wycieczki czy wczasów w biurze podróży rzadko który konsument zastanawia się, co jeśli będę musiał odwołać wyjazd? Podpisując umowę widzimy raczej piaszczyste plaże i skąpane w słońcu lokalne zabytki.
Zdziwienie jest więc ogromne, gdy na skutek niespodziewanej sytuacji, wycieczkę trzeba odwołać, a organizator nie chce zwrócić całości wpłaty.
Prawo mówi, że można zrezygnować z wyjazdu w każdym czasie i z każdego powodu. Haczyk jednak polega na tym, że w zależności od tego jaki jest powód rezygnacji, albo kiedy jej dokonujemy, organizator nie musi zwracać całości wpłaconej kwoty. Z reguły biura podróży przewidują w umowach tzw. kary umowne z tytułu rezygnacji z wyjazdu. Im bliżej daty wyjazdu rezygnujemy, tym kara umowna jest większa. Oferowane są również ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wycieczki, ale tutaj trzeba dodatkowo za nie zapłacić.

Z punktu widzenia konsumenta najważniejsze znaczenie ma art. 47 ust. 4 ustawy z 24.11.2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Zgodnie z nim podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.

Szerokie pole do interpretacji jakie zakreśla wskazany przepis powoduje, że konsumenci i organizatorzy nie rzadko spotykają się w sądzie. Różnie rozumiane jest bowiem pojęcie „najbliższego sąsiedztwa” czy „znaczącego wpływu”.
Ostatnie wydarzenia jakie miały miejsce w krajach Europy Południowej- niebezpieczne pożary- sprawiły, że część turystów postanowiła zrezygnować z wyjazdów. Obawa o własne bezpieczeństwo przeważyła nad poniesionymi kosztami niewykorzystanego urlopu.

Jeżeli masz przekonanie, że odwołanie wycieczki/wczasów nastąpiło nie z Twojej winy, jeśli czujesz się pokrzywdzony przez organizatora imprezy turystycznej, zgłoś się do Nas.

Rezygnacja z wycieczki bez kosztów- kiedy?
Udostępnij:
Przewiń na górę